Podjęto regulacje dotyczące przypadków pojawienia się niepełnosprawności wśród dotychczas zdrowych studentów Uczelni (osoby niepełnosprawne nie podlegają rekrutacji na kierunek ze względu na specyfikę kształcenia i uzyskiwane kwalifikacje - konieczność uzyskania tzw. Morskiego świadectwa zdrowia na etapie rekrutacji). W Uczelni podjęto się stworzenia Biura ds. Osób z Niepełnosprawnościami (BON), powołania Zespołu ds. dostępności, koordynatora ds. osób niepełnosprawnych, tłumacza języka migowego oraz zewnętrznego konsultanta z ze środowiska wspierającego ON. Stosowane metody kształcenia pozwalają na dostosowanie procesu uczenia się do zróżnicowanych potrzeb grupowych i indywidualnych studentów, w tym potrzeb studentów z niepełnosprawnością. Studenci z niepełnosprawnością mają możliwość realizowania indywidualnych ścieżek w ramach indywidualnej organizacji studiów.
Uczelnia współpracuje z akademickim ośrodkami zagranicznymi w ramach programu Erasmus +. Studenci mogą korzystać z bogatej oferty wymian międzynarodowych. W celu odbycia praktyk studenckich zawarte zostało porozumienie z firmą Winterthur Gas&Diesel w Szwacarii.
W Uczelni funkcjonują koła naukowe. Studenci w nich zrzeszeni mają możliwość współtworzenia publikacji naukowych oraz udziału w konferencjach naukowych
Studenci osiągający wysokie wyniki w rywalizacji sportowej mogą ubiegać się o indywidualną organizację studiów oraz nagrodę rektora.
W Uczelni organizowane są spotkania i wykłady mające na celu poszerzanie kompetencji studentów. Dodatkowo, Uczelnia organizuje Targi Pracy, które stanowią okazję dla studentów do nawiązania współpracy z potencjalnymi pracodawcami.
Studentom zapewnione zostało wsparcie w przypadku pojawienia się zachowań noszących znamiona przemocy i dyskryminacji. Prowadzone są działania mające na celu prewencję niewłaściwych zachowań wśród studentów Uczelni.
W Uczelni powołano funkcję konsultanta ds. wsparcia psychologicznego