Znaczna część przedmiotów realizowana jest w trybie indywidualnym co umożliwia dostosowanie proces kształcenia do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Studenci z niepełnosprawnościami mogą ubiegać się o stypendium dla dla osób niepełnosprawnych, stypendium rektora oraz zapomogi.
Uczelnia wspiera działalność studentów ukierunkowaną na budowanie kontaktów międzynarodowych oraz umożliwia im wyjazdy zagraniczne w celu poszerzania kompetencji. Studenci Uczelni uczestniczą między innymi w działalności Międzynarodowych Forów Studenckich EAS (Europejskie Stowarzyszenie na rzecz Muzyki w Szkołach, udzielają się w ramach współpracy z Uniwersytetem Mozarteum (Schools@Concerts) oraz z Jerozolimską Akademią Muzyki i Tańca (Erasmus+).
W Uczelni funkcjonują liczne koła naukowe, między innymi: Interdyscyplinarny Zespół Twórczy, Koło Artystyczno-Naukowe Dyrygentury Chóralnej i Oratoryjno-Kantatowej „Synergia”, Koło Naukowe Edukacji Muzycznej czy Koło Naukowo- Artystyczne Muzyki Kościelnej. Studenci zrzeszeni w kołach naukowych mają możliwość współtworzenia publikacji naukowych w języku polskim oraz angielskim.
Biuro Karier odpowiada za przygotowanie studentów do wejścia na rynek pracy oraz koordynowanie działań mających na celu budowanie przydatnych w przyszłym zawodzie kompetencji. W ramach zajęć studenci mogą wybrać przedmioty Marka Artysty: Rozwój kariery i przedsiębiorczości artystycznej, Public relations – kreowanie wizerunku artysty, Przedsiębiorczość i budowanie marki artystycznej oraz Planowanie kariery artystycznej, które mają na celu budowanie kompetencji zwiększających ich atrakcyjność na rynku pracy.
W Uczelni powołano funkcję Rzecznika ds. równego traktowania i przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi
Uczelnia zapewnia studentom wsparcie psychologiczne w sytuacjach trudnych i kryzysowych.