Obsługą studentów z niepełnosprawnościami zajmuje się Biuro ds. Osób z Niepełnosprawnościami, które zajmuje się prowadzeniem strony internetowej dedykowanej tej grupie studenckiej oraz wypożyczaniem sprzętu specjalistycznego, pomocnego w procesie kształcenia. Pracownicy dziekanatu i nauczyciele mogą brać udział w szkoleniach z zakresu pierwszej pomocy osób z niepełnosprawnością oraz języka migowego. Według zapisów zawartych w Regulaminie Studiów osoby z niepełnosprawnością mają prawo do ubiegania się o Indywidualną Organizację Studiów oraz dostosowania procesu kształcenia do potrzeb wynikających z indywidualnej sytuacji studenta, w tym: zmianę warunków uczestnictwa w zajęciach, zmianę grupy, obecność asystenta studenta z niepełnosprawnością lub tłumacza języka migowego podczas zajęć, alternatywne formy zaliczania zajęć (zaliczanie zajęć, kolokwiów, sprawdzianów, prac kontrolnych, projektów itp. w trybie indywidualnym), możliwość korzystania z urządzeń wspomagających, dostosowanie zajęć wychowania fizycznego do rodzaju i stopnia niepełnosprawności.
Studenci Uczelni mogą brać udział w wymianach zagranicznych w ramach programu Erasmus oraz umów dwustronnych podpisanych przez Politechnikę Częstochowską z innymi uczelniami.
Studentom zrzeszonym w kołach naukowych przysługuje możliwość korzystania z infrastruktury laboratoryjnej do celów prowadzenia prac badawczych. Koła naukowe posiadają swoich opiekunów merytorycznych.
W Uczelni funkcjonują organizacje zrzeszające studentów chcących rozwijać się w zakresie aktywności sportowej, w tym AZS oferujący różne sekcje.
W Uczelni funkcjonuje Biuro Karier, które wspiera studentów w wejściu na rynek pracy oraz pośredniczy w nawiązywaniu i utrzymywaniu kontaktów z pracodawcami. W Uczelni powołano doradcę zawodowego. Ponadto, uczelnia organizuje spotkania z pracodawcami w ramach uczelnianych Targów pracy i Dni Kariery.
W Uczelni przeprowadzono ankietę dotyczącą występowania przejawów przemocy i dyskryminacji. Na podstawie opracowanych wyników ankiety wprowadzony został Plan Równości Płci.
Uczelnia oferuje dostęp do pomocy psychologicznej dla studentów w formie konsultacji prowadzonych przez Pełnomocnika Rektora ds. Wsparcia Psychologicznego.