Biuro do spraw Osób z Niepełnosprawnościami we współpracy z Pełnomocnikiem Rektora do spraw Osób Niepełnosprawnych prowadzi działania, których głównym celem jest wyrównywanie szans edukacyjnych studentów i doktorantów z niepełnosprawnościami. Studenci z niepełnosprawnościami mogą ubiegać się o Indywidualną Organizację Studiów oraz stypendium dla osób niepełnosprawnych.
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku stworzył Dział Współpracy Międzynarodowej, będący odrębną jednostką odpowiedzialną za wdrażanie strategii umiędzynarodowienia. Umożliwia się udział studentów w programach wymiany międzynarodowej ERASMUS+. Kolejne działania na rzecz umiędzynarodowienia, to wprowadzenie dwujęzycznego oznakowania całego kampusu, które zostało zrealizowane w ramach projektu „System dwujęzycznego oznakowania kampusu Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz warsztaty międzykulturowe.
Uwzględnione są zróżnicowane formy wsparcia w zakresie przygotowania do prowadzenia lub udziału w działalności naukowej. Studenci moga sie realizowac poprzez działalanośc w licznych kołach naukowych. Uczelnia również organizacyjnie i finansowow wspiera działalaność naukowa studentów.
Studenci mają możliwość rozwijania swoich zainteresowań sportowych w Akademickim Związku Sportowym.
Na Uczelni funkcjonuje biuro karier, w ramach którego studenci mogą skorzystać z dostępnych ofert praktyk, staży zawodowych, mogą zapoznać się z dostępnymi ofertami pracy oraz umówić się na indywidualne spotkanie z doradcą zawodowym. Dodatkowo istnieje możliwość bezpłatnego uczestnictwa w warsztatach, szkoleniach oraz wykładach m.in. z metod poszukiwania pracy czy rozwijania kompetencji miękkich.
Dokumentem regulującym politykę uczelni w zakresie przeciwdziałania mobbingowi, dyskryminacji oraz molestowaniu seksualnemu jest Regulamin Przeciwdziałania Mobbingowi, Dyskryminacji i Molestowaniu Seksualnemu Studentów. Jest on publicznie dostępne zarówno dla studentów jak i reszty społeczności akademickiej.
Studenci korzystać mogą z opieki psychologicznej na terenie Uczelni.