Studenci z niepełnosprawnością mogą liczyć na wsparcie oferowane przez Centrum Dostępności i Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami. Na Uczelni funkcjonuje Regulamin dostosowywania warunków odbywania studiów do potrzeb studentów będących osobami niepełnosprawnymi lub przewlekle chorymi stanowiący załącznik do Regulaminu Studiów w Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, w którym przewidziano wsparcie dla studentów w formie: zmiany formy uczestniczenia w zajęciach dydaktycznych, zmiany formy zapisu materiałów dydaktycznych i sporządzania notatek, zmiany trybu uzyskiwania zaliczeń i składania egzaminów, zmiany organizacji sesji egzaminacyjnej oraz zmiany trybu odbywania studiów (indywidualna organizacja studiów). Deklaracja dostępności ze szczegółami dotyczącymi dostosowania budynków uczelni: https://umed.pl/deklaracja-dostepnosci/.
Za wspieranie międzynarodowej mobilności studentów odpowiada Dział Współpracy Zagranicznej Uczelni. Uczelnia realizuje program ERASMUS+ w ramach którego studenci moga skorzystac z wyjazdów studyjnych oraz praktyk zagranicznych. Opiekę nad studentami- obcokrajowcami sprawuje uczelniany dział współpracy zagranicznej oraz Centrum ds. Organizacji i Obsługi Studiów w Języku Angielskim. Uniwersytet oferuje możliwość realizacji zajęć w języku angielskim, tak aby ułatwić studentowi-obcokrajowcowi zdobywanie wiedzy. Studenci zagraniczni mają swoich przedstawicieli w samorządzie studentów.
Władze Uczelni z chęcią wspierają naukowe aktywności studenckie przez dofinansowywanie udziału studentów w konferencjach krajowych i zagranicznych, wyjazdów szkoleniowo-integracyjnych czy obozów naukowych. Uczelnia udostępnia również infrastrukturę naukową budynku do działalności studentów.
Studenci mogą trenować w ramach Klubu Akademickiego Związku Sportowego, który ma w swojej ofercie wiele sekcji sportowych.
Uczelnia wspiera swoich studentów w procesie samodzielnego wejścia na rynek pracy przez działalność Akademickiego Biuro Karier (ABK). Studenci mogą skorzystać z indywidualnych porad doradcy zawodowego, podczas których mogą uzyskać informacje o sposobach aktywnego poszukiwania pracy, zwiększania swych kompetencji, rozwoju zawodowym czy też uzyskać profesjonalną pomoc wprzygotowaniu dokumentów aplikacyjnych, określeniu predyspozycji zawodowych oraz przygotowaniu do rozmowy rekrutacyjnej. Inną formą wsparcia przygotowaną przez biuro jest coaching kariery wraz z diagnozą kompetencji, który wspiera studentów w zarządzaniu i planowaniu rozwoju kariery zawodowej studentów oraz wspomaga ich w osiąganiu wyznaczonych sobie celów zawodowych. Kolejną propozycja przygotowana przez biuro jest program rozwojowy Anatomia Kariery. Biuro oferuje również szkolenia i warsztaty podnoszące kompetencje przydatne na współczesnym rynku pracy.
Na Uczelni został utworzony Punkt Informacyjno-Konsultacyjny, gdzie studenci mają zapewnioną bezpłatną pomoc terapeuty w ramach indywidualnych konsultacji psychologicznych.