Politechnika Białostocka

Politechnika Białostocka

✅ Wsparcie studentów z niepełnosprawnością

Na Politechnice Białostockiej działa Biuro ds. Osób z Niepełnosprawnościami. W aspekcie organizacyjnym studenci mogą uzyskać wsparcie w postaci m.in.: usług asystenta osoby z niepełnosprawnością czy tłumacza języka migowego dla osób głuchych i niedosłyszących, dodatkowych zajęć dydaktycznych z języka obcego prowadzonych z uwzględnieniem specyficznych potrzeb wynikających z niepełnosprawności, alternatywnych form obowiązkowych zajęć z wychowania fizycznego dostosowanych do możliwości studenta z niepełnosprawnością, dodatkowych uzupełniających zajęć dydaktycznych z uwzględnieniem specyficznych potrzeb wynikających z niepełnosprawności, zakupu, przystosowywania lub opracowania materiałów dydaktycznych i naukowych w formie spełniającej wymogi dostępności, udostępniania sprzętu i oprogramowania specjalistycznego wspomagającego proces dydaktyczny/naukowy. Studenci w ramach wsprcia administracyjnego mogą skorzystac z: dostosowania formy weryfikacji wiedzy (egzaminów i zaliczeń) do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, zwiększonego finansowania z powodu niepełnosprawności kosztów udziału w krajowych i zagranicznych szkoleniach, konferencjach, zajęciach sportowych, obozach naukowo-sportowych, olimpiadach albo paraolimpiadach, w tym kosztów transportu i zakwaterowania, rganizacji zajęć dydaktycznych w salach z zamontowanymi urządzeniami wspomagającymi słyszenie, udostępnienia rozwiązań technologicznych wspierających proces kształcenia, możliwości wnioskowania o zgodę na rejestrowanie zajęć dydaktycznych na własne potrzeby, możliwości otrzymywania od prowadzących zajęcia materiałów dydaktycznych w wersji dostosowanej do indywidualnych potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Ponadto moga się starać o stypendium dla osób niepełnosprawnych. Deklaracja dostępności ze szczegółami dotyczącymi dostosowania budynków uczelni: https://pb.edu.pl/dostepnosc-cyfrowa/deklaracja-dostepnosci/deklaracja-dostepnosci-architektonicznej-budynkow-politechniki-bialostockiej/.

❌ Wsparcie studentów w zakresie mobilności

✅ Wsparcie studentów w działalności naukowej

Wsparcie studentów w rozwoju naukowym jest realizowane zarówno oddolnie przez samych studentów działających w kołach naukowych, jak i odgórnie za pośrednictwem opiekunów kół naukowych będącymi nauczycielami akademickimi. Działalność w kołach naukowych pozwala na udział w konferencjach i seminariach ocharakterze naukowym poprzez prezentacje własnych wyników badań, a zwieńczeniem działalności o charakterze naukowym jest możliwość publikowania własnych prac naukowych przez studentów we właściwych czasopismach.

❌ Wsparcie studentów w aktywności sportowej

✅ Wsparcie studentów w zakresie przedsiębiorczości

W zakresie wsparcia studentów w przygotowaniu do prowadzenia działalności zawodowej istotną rolę odgrywa Biuro Karier i Współpracy z Absolwentami. Biuro prowadzi działalność edukacyjną idoradczą poprzez świadczenie darmowej usługi doradztwa zawodowego (w tym organizując symulacje rozmów kwalifikacyjnych i konsultacje CV). Ponadto, Biuro promuje informacje o możliwych praktykach zawodowych, stażach lub ofertach pracy oraz organizuje warsztaty i szkolenia, których celem jest rozwój kompetencji pożądanych na rynku pracy. Biuro organizuje także Targi Pracy, gdzie studenci mają możliwość łatwiejszego dotarcia do ofert pracodawców w zakresie m.in. praktyk i staży.

✅ Działania w zakresie bezpieczeństwa i przeciwdziałania przemocy i dyskryminacji

W Uczelni funkcjonuje Rzecznik Dyscyplinarny ds. Studentów i Doktorantów, Pełnomocnik ds. Równego Traktowania i Przeciwdziałania Dyskryminacji oraz Mediator ds. relacji interpersonalnych, do których mogą być kierowane sprawy konfliktowe, jeśli nie zostaną rozwiązane w sposób nieformalny. Podejmowane są także działania edukacyjne i informacyjne w zakresie zgłaszania wszelkich form dyskryminacji, przemocy, ale także naruszeń bezpieczeństwa.

✅ Wsparcie psychologiczne

W ramach uczelni działa Psychologiczny Punkt Konsultacyjny dla studentów oraz pracowników. Aby skorzystać z porady psychologicznej należy zgłosić się w wyznaczonym terminie do punktu bez wczesniejszej rejestracji.