Instytucją wspietrajacą na uczelni osoby ze szczególnymi potrzebami jest Pełnomocnik Rektora ds. osób niepełnosprawnych. Studenci mają możliwość wnioskować o indywidualizację procesu kształcenia zgodnie z przyjętym Regulaminem studiów. Dzięki indywidualizacji procesu kształcenia mogą: modyfikować program studiów w celu dostosowania go do indywidualnych potrzeb czy zmienić w porozumieniu z nauczycielem akademickim sposób uczestnictwa i zaliczenia przedmiotu, a także modyfikować rozkład zajęć w ramach całego cyklu studiów. Studenci moga również uboiegac się o stypendium dla osób niepełnosprawnych. Deklaracja dostępności ze szczegółami dotyczącymi dostosowania budynków uczelni: https://asp.katowice.pl/uczelnia/deklaracja-dostepnosci.
Z wymiany międzynarodowej w ramach programu Erasmus+ mogą skorzystać wszyscy studenci. Rekrutacja w zakresie wymiany międzynarodowej jest ciągła, a niezbędne informacje i formularze są dostępne na stronie internetowej oraz w Biurze Współpracy i Umiędzynarodowienia. Procesem rekrutacji kandydatów zajmuje się także Wydziałowy Koordynator Programu Erasmus+, który udziela niezbędnych informacji, wsparcia merytorycznego i organizacyjnego, studentom ubiegającym się o udział w wymianie. O możliwościach i zasadach wyjazdu studenci informowani są również w ramach spotkań przed rozpoczęciem rekrutacji na początku roku akademickiego. Nadzór nad procedurą naboru sprawują odpowiednio Wydziałowa Komisja ds. współpracy z zagranicą i Senacka Komisja ds. współpracy z zagranicą.
W ramach umiędzynarodowienia procesu kształcenia studenci moga skorzystac z oferty programu ERASMUS+. Biuro Współpracy i Umiędzynarodowienia oraz wydziałowi koordynatorzy programu ERASMUS wspieraja studentów w procesie aplikacyjnym oraz podczas wymian. Równiez w odniesieniu do studentów zagranicznych przebywających na uczelni podejmue sie działania wspierające takie jak m.in przydzielanie studentom zagranicznym opiekunów spośród studentów ASP, stałe wsparcie ze strony pracownika Działu Nauczania w wyborze przedmiotów, opracowywanie, dystrybucja materiałów promocyjnych i informacyjnych w języku angielskim, umożliwianie studentom z zagranicy udziału w kursie języka polskiego prowadzonym w Szkole Języka Polskiego na Uniwersytecie Śląskim, prowadzenie działań integracyjnych w różnych formach gry miejskiej: warsztatów kulinarnych, spacerów tematycznych po Katowicach – finansowanych z projektu AFA International, a realizowanych w ramach projektu »Welcome to Poland« z Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.
Nie ma dedykowanej jednostki odpowiedzialnej za wsparcie w zakresie rozwoju kompetencji przedsiębiorczych. Za wspomniane działania odpowiadaja bezpośrednio władze Uczelni oraz poszczególnych jednostek dydaktycznych oferując swoim studentom róznego rodzaju inicjatywy w formie warsztatów czy szkoleń.
Wsparcie psychologiczne oferuje zatrudniony na uczelni psycholog, który w kazdy wtorek realizuje dyżury psychologiczne, a także proponuje cykliczną ofertę warsztatów i szkoleń z zakresu zdrowia psychicznego.