Za wsparcie osób z niepełnosprawnościami odpowiada na uczelni Biuro ds. Osób z Niepełnosprawnościami Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie. Oderuje ono miedzy innymi wypożyczalnie sprzętu, projekty dedykowane soosbom z niepełnosprawnościami i pracownikom uczelni jak np. kurs języka migowego, czy realuzuje cykle szkoleń. Uczelnia gwarantuje szeroki wachlarz ofert wsparcia, w tym uwzględniając wsparcie materialne w formie stypendium. Dopuszcza się także możliwość indywidualizacji procesów dydaktycznych do potrzeb studentów. Zgodnie z danymi Polskiej Komisji Akredytacyjnej budynki dydaktyczne pozbawione są barier architektonicznych. W budynkach znajduja się specjalne podjazdy, windy, przystosowane toalety, przestronne sale audytoryjne, nowoczesne laboratoria komputerowe umożliwiają dogodne warunki studiowania. Osoby z niepełnosprawnościami mają prawo wstępu do budynku z psem asystującym. Istnieje możliwość wypożyczenia sprzętów specjalistycznych (lupa elektroniczna N5 HD+, laptop ECCO PC). W budynku zainstalowano Totupoint - system wspomagający orientacje przestrzenna oraz zwiększający poziom bezpieczeństwa osób z niepełnosprawnością narządu wzroku. Na parkingu znajduje się specjalnie oznaczone miejsce do parkowania dla studentów niepełnosprawnych. W czytelni Biblioteki Uniwersyteckiej uruchomiono dwa stanowiska przeznaczone dla osób niepełnosprawnych. Stanowiska dla osób z niepełnosprawnością wyposażone są w odpowiednie meble: ruchomy stoły oraz fotele, a także specjalistyczny sprzęt typu: drukarkę brajlowską, monitor brajlowski, klawiaturę dostosowana do potrzeb osób niedowidzących. Na komputerze zainstalowano program powiększająco- mówiący z polskim syntetyzatorem mowy, czytnik ekranu wraz z polskimi (żeńskimi i męskimi) głosami.
Mobilność studencka realizowana jest w ramach programu ERASMUS+. Możliwa jest wyjazdu na część zajęć lub praktyk studenckich.
Wsparcie studentów w zakresie działalności naukowej, obejmujące nie tylko aktywność w ramach Kół Naukowych, ale również możliwość ubiegania się o prestiżowe nagrody jak np. Primus in Universitate.
Studium Wychowania Fizycznego i Sportu zlokalizowane w Akademickim Centrum Sportu zapewnia możliwości uprawiania wielu dyscyplin sportowych.
W Uczelni funkcjonuje Biuro Karier, które odpowiada za tworzenie i utrzymywanie relacji zotoczeniem społeczno-gospodarczym. Ponadto Biuro odpowiada za działalność edukacyjną w zakresie dostosowania studentów do wejścia na rynek pracy. Biuro promuje i wspomaga studentów w działalności zawodowej, między innymi przez szkolenia, konsultacje doradcze, spotkania z pracodawcami. Ponadto corocznie organizowane są Targi Pracy, które odbywają się w murach Uczelni i adresowane są głównie do studentów i absolwentów. Na Uczelni działa również Centrum Transferu Wiedzy i Innowacji w Obszarze Nauki i Sztuki Uniwersytetu Humanistyczno- Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie.
Na Uczelni funkcjonuje Komisja Antymobbingowa i Antydyskryminacyjna, a także Pełnomocnik ds. Równego Traktowania. Uniwersytet udziela wsparcia osobom pokrzywdzonym, przeciwdziała występowaniu zachowań niepożądanych i promuje postawy zapewniające równe traktowanie studentów, doktorantów i pracowników.
Za poradnictwo psychlogiczne odpowiada Punkt Wsparcia i Pomocy Psychologicznej prowadzony przez pracowników Katedry Psychologii, uzupełnia to podejmowane działania przez Zespół Wsparcia i Doradztwa Psychologicznego. Zespół Wsparcia i Doradztwa Psychologicznego działający w strukturach Uczelni oferuje pomoc i wsparcie psychologiczne skierowane do studentów, doktorantów i pracowników Uniwersytetu, w tym także osób pochodzących z Ukrainy. Konsultacje odbywają się zarówno w trybie stacjonarnym, jak i on-line.