Na Uczelni funkcjonuje Pełnomocnik ds. Osób Niepełnosprawnych oraz Biuro ds. Osób z Niepełnosprawnościami. Pełnomocnik odpowiada za nadzór nad zapewnieniem właściwych warunków kształcenia dla studentów z niepełnosprawnościami oraz bierze udział w projektowaniu wsparcia w zależności od ich potrzeb. Uczelnia wspiera studentów z niepełnosprawnościami w wielu obszarach zarówno organizacyjnych, jak i informacyjnych. W regulaminie studiów występuje instytucja indywidualnej organizacji zajęć. Można również wystąpić o stupendium dla osób niepełnosprawnych. Deklaracja dostępności ze szczegółami dotyczącymi dostosowania budynków uczelni: https://up.lublin.pl/deklaracja-dostepnosci/.
Działaniami wspierającymi umiędzynarodowienie zajmuje się Biuro Projektów Międzynarodowych (BPM). Biuro zajmuje się wyjazdami studentów UP w Lublinie jak również przyjazdami studentów zagranicznych na część studiów, praktyki oraz staże absolwenckie. Centrum Nauczania Języków Obcych i Certyfikacji UP w Lublinie prowadzi również kursy: języka angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego i francuskiego.
Uczelnia zapewnia merytoryczne i finansowe wsparcie studenckiej działalaności naukowej.
Studenci swoje pasje sportowe mogą rozwijać w ramach działalności Klubu Uczelnianego AZS.
Na uczelni działa Biuro karir odpowiedzialn e za współpracę Uczelni z otoczeniem społeczno-gospodarczym.
Na Uczelni funkcjonuje Pełnomocnik Rektora ds. Bezpieczeństwa osobistego pracowników, studentów i doktorantów. Funkcjonuje też Komisja Antymobbingowa.
Poradnictwo psychologiczne realizowane jest w ramach projektu: "Dostępny UPL". Aby skorzystać z pomocy psychologicznej należy dokonać zgłoszenia mailowo lub telefonicznie.