Politechnika Lubelska

Politechnika Lubelska

✅ Wsparcie studentów z niepełnosprawnością

Za koordynację działań w tym zakresie odpowiada pełnomocnik rektora ds. osób niepełnosprawnych. Zakres podejmowanych działań obejmuje m.in. wspomaganie procesu uczenia się, identyfikowanie i zaspokajanie indywidualnych potrzeb, rozpoznawanie i usuwanie barier w dostępie do zasobów informacyjnych i edukacyjnych, prowadzenie polityki informacyjnej, podnoszenie kwalifikacji personelu oraz promowanie postaw społecznych sprzyjających równemu traktowaniu i zapobiegających dyskryminacji. Dobór form i metod adaptacji procesu kształcenia uzależniony jest od rodzaju i stopnia niepełnosprawności. Potrzeby identyfikowane są podczas indywidualnych konsultacji oraz na podstawie przedstawionych orzeczeń o niepełnosprawności. W ramach regulaminu studiów przewiduje sie instytucje indywidualnej organizacji zajęć. Ponadto studenci mogą ubiegać sie o wsparcie materialne. Stypendium dla osób z niepełnosprawnościami przyznawane jest na wniosek studenta. Budynki posiadają odpowiednio szerokie ciągi komunikacyjne, szerokie drzwi, są wyposażone w windy z sygnalizacją akustyczna oraz napisami w alfabecie Braille’a oraz sanitariaty z dostępem dla osób poruszających się na wózkach. W budynkach nie ma progów i innych przeszkód. W pobliżu wejść do budynków zlokalizowano miejsca parkingowe dla pojazdów osób niepełnosprawnych, zapewnione są pochylnie zewnętrzne przy wejściu do budynków. Link do deklaracji dostępności: https://pollub.pl/studenci-niepelnosprawni

✅ Wsparcie studentów w zakresie mobilności

Umiędzynarodowienie procesu kształcenia jest realizowane poprzez uczestnictwo w programie mobilności edukacyjnej Erasmus+ i CEPUS, w tym wymianę studentów zarówno w ramach studiów jak i praktyk czy uczestnictwo w konferencjach międzynarodowych, seminariach i szkoleniach. Koordynacją międzynarodowych programów mobilności zajmuje się Biuro Kształcenia Międzynarodowego. Koordynator Uczelniany jest odpowiedzialny za podejmowanie kluczowych decyzji dotyczących funkcjonowania programu Erasmus+ w uczelni. Na każdym Wydziale pracują również koordynatorzy wydziałowi ds. wymiany międzynarodowej lokalnie wspierający studentów.

✅ Wsparcie studentów w działalności naukowej

Istotną rolę w procesie doskonalenia kompetencji naukowych odgrywają koła naukowe, których działalność pozostaje pod szczególną opieką Uczelni - zarówno merytoryczna jak i finansową. Studenci mogą ubiegać się o dofinansowanie działalności związanej m.in. z realizacją projektów badawczych, publikacją wyników badań oraz udziałem w konferencjach i konkursach naukowych.

✅ Wsparcie studentów w aktywności sportowej

W ramach aktywności sportowej na uczelni działa Klub Uczelniany Akademickiego Związku Sportowego, Sportowy Klub Kick-Boxing, klub Szermierka Historyczna.

✅ Wsparcie studentów w zakresie przedsiębiorczości

W celu ułatwienia dostępu do rynku pracy w Uczelni powołano Biuro Karier iWspółpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym. Do zakresu działalności Biura należy pośredniczenie w poszukiwaniu pracy, wyszukiwanie i selekcjonowanie ofert, organizowanie szkoleń i warsztatów służących doskonaleniu umiejętności miękkich, prowadzenie doradztwa zawodowegoigospodarczego, wspieranie i promowanie przedsiębiorczości oraz monitorowanie losów zawodowych absolwentów, organizowanie wyjazdów do firm czy organizowanie Targów Pracy.

❌ Działania w zakresie bezpieczeństwa i przeciwdziałania przemocy i dyskryminacji

✅ Wsparcie psychologiczne

Uczelnia realizuje poradnictwo psychologiczne i cauching. z sesji można skorzystać po uprzednim umówieniu się mailowo. Ponadto na stronie internetowej dostępne są informacje o jednostkach publicznych realizujacych poradnictwo psychologiczne nieodpłatnie.