Jednostką odpowiedzialną za wsparcie oraz koordynację działań na rzecz osób ze szczególnymi potrzebami jest Biuro Pełnomocnika Rektora ds. Studentów Niepełnosprawnych. Student ze szczególnymi potrzebami wynikającymi ze stanu zdrowia w tym z niepełnosprawnością, jeśli uzasadniają to jego szczególne potrzeby, ma prawo do zapewnienia dostępności procesu dydaktycznego poprzez, między innymi: dostępność materiałów dydaktycznych, możliwość notatek z zajęć na użytek osobisty (w tym poprzez nagrywanie lub robienie zdjęć), studiowania według indywidualnej organizacji studiów (IOS), uzyskanie urlopu zdrowotnego przekraczającego w łącznym wymiarze 2 semestry, zapewnienie dostępnych weryfikacji efektów uczenia sie poprzez dostosowanie formy, miejsca, warunków oraz odpowiedniej organizacji. Deklaracja dostępności ze szczegółami dotyczącymi dostosowania budynków uczelni: https://umlub.pl/pl/deklaracja-dostepnosci/#dostepnoscarchitektoniczna.
Studenci w zakresie mobilności mogą skorzystać z oferty wymian międzynarodowych w ramach programu ERASMUS+. Poza zajęciami z języka angielskiego studenci moga skorzystać z dodatkowych z języka niemieckiego, hiszpańskiego, włoskiego i rosyjskiego.
Studenci mogą rozwijać swoje kompetencje naukowe w Studenckich Kołach Naukowych, które otrzymują odpowiednie wsparcie finansowe od uczelni oraz posiadają swojego opiekuna wspierającego studentów w kwestiach merytorycznych. Efektem pracy członków kół jest udział w licznych konferencjach naukowych. Studenckie Towarzystwo Naukowe Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, zrzeszające blisko 105 Studenckich Kół Naukowych organizuje wiele warsztatów i konferencji, między innymi corocznie „Lublin International Medical Congress”.
Aktywność sportowa studentów jest wspierana i rozwijana przez Klub Uczelniany Akademickiego Związku Sportowego UML poprzez umożliwianie korzystania z obiektów sportowych, rywalizacji podczas Turnieju Międzywydziałowego, organizowanie obozów i wyjazdów integracyjnych.
Na Uczelni w zakresie przedsiębiorczości oraz w procesie wchodzenia na rynek pracy studentów wspiera Biuro Karier, które co roku organizuje kilkadziesiąt szkoleń i warsztatów o zróżnicowanej tematyce.
Działania związane z zapobieganiem, badaniem i przeciwdziałaniem mobbingowi, dyskryminacji, stalkingowi i molestowaniu seksualnemu w środowisku akademickim uczelni podejmuje Komisja Antymobbingowa dla Studentów Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Studenci mogą skorzystać z nieodpłatnej porady psychologicznej w punkcie wsparcia psychologicznego.