Akademia Marynarki Wojennej  im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni

Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni

✅ Wsparcie studentów z niepełnosprawnością

Za opiekę nad studentami z niepełnosprawnościami odpowiada Pełnomocnik Rektora ds. studentów niepełnosprawnych oraz pracownicy dedykowanego biura. W regulaminie studiów występuje instytucja indywidualnej organizacji zajęć. Można również wystąpić o stupendium dla osób niepełnosprawnych. Deklaracja dostępności ze szczegółami dotyczącymi dostosowania budynków uczelni: https://amw.gdynia.pl/index.php/component/k2/item/4766-deklaracja-dostepnosci.

✅ Wsparcie studentów w zakresie mobilności

Władze Wydziału aktywnie wspierają działania dotyczące mobilności międzynarodowej studentów w ramach program Erasmus+ i EMILYO. Między innymi poprzez realizację projektów edukacyjnych i zawodowych z zagranicznymi partnerami (m.in. wspólna organizacja międzynarodowych konferencji naukowych, udział w projektach międzynarodowych) czy organizowanie prelekcji i wykładów prowadzonych przez specjalistów z całego świata. Na Uczelni w celu wsparcia studentów powołano m.in. Biuro ds. Studiów Zagranicznych.

✅ Wsparcie studentów w działalności naukowej

Działalaność naukowa studentów realizowana jest w ramach kół naukowych. W ramach ich działalności organizowane są dodatkowe kursy, wykłady, seminaria, warsztaty i szkolenia. Opiekę nad kołami naukowymi pełnią opiekunowie kół. Popularną wśród kół naukowych praktyką jest łączenie aktywności w kole naukowej z przygotowywaniem pracy dyplomowej. Kołom naukowym zapewnia się dostęp do infrastruktury dydaktycznej i naukowej Uczelni po wcześniejszym ustaleniu dostępu z odpowiednimi nauczycielami akademickimi. Jednostka wspiera działalność studenckiego ruchu naukowego poprzez udostępnianie zaplecza lokalowego, zapewnianie dostępu do artykułów niezbędnych do działalności, pomoc w działaniach organizacyjnych, w tym integracyjnych, badawczych i wydawniczych oraz zapewnienie możliwości publikacji w wydawnictwie uczelnianym. Działalność studenckiego ruchu naukowego wspierana jest finansowo w ramach budżetu.

✅ Wsparcie studentów w aktywności sportowej

W Jednostce funkcjonują organizacje sportowe: sekcja pływacka, sekcja strzelecka, sekcja lekkoatletyczna, sekcja piłki siatkowej, sekcja koszykarska, sekcja żeglarska. Jednostka dysponuje własną pływalnią.

✅ Wsparcie studentów w zakresie przedsiębiorczości

W celu ułatwienia dostępu do rynku pracy w Uczelni powołano Akademickie Biuro Karier. Do zakresu działalności tej jednostki należy m.in. prowadzenie doradztwa zawodowego, promowanie przedsiębiorczości, informowanie o rynku pracy i o możliwościach podnoszenia kwalifikacji zawodowych, wyszukiwanie i udostępnianie ofert pracy, praktyk i staży, prowadzenie baz danych studentów i absolwentów zainteresowanych znalezieniem pracy oraz współdziałanie z pracodawcami w pozyskiwaniu odpowiednich kandydatów. W ramach doradztwa zawodowego Biuro zapewnia wsparcie w takich obszarach jak badanie predyspozycji i zainteresowań zawodowych, planowanie rozwoju zawodowego, przygotowanie dokumentów aplikacyjnych czy przygotowanie do rozmów kwalifikacyjnych. Biuro organizuje również szkolenia i warsztaty z zakresu umiejętności miękkich, w tym komunikacji werbalnej i niewerbalnej, sztuki autoprezentacji, zarządzania czasem, pracy w zespole czy szeroko pojętej inteligencji emocjonalnej.

❌ Działania w zakresie bezpieczeństwa i przeciwdziałania przemocy i dyskryminacji

✅ Wsparcie psychologiczne

Studenci z niepełnosprawnościami mogą korzystać także z bezpłatnego wsparcia psychologicznego świadczonego w ramach Uczelni.