W Uczelni jednostkami odpowiedzialnymi za wsparcie studentów z niepełnosprawnościami są Pełnomocnik Rektora ds. osób niepełnosprawnych oraz Koordynator ds. dostępności. Zgodnie z regulaminem studiów studenci mogą liczyć na indywidualną organizację studiów, a także zmianę warunków uczestnictwa w zajęciach oraz alternatywne formy ich zaliczania. Ponadto moga ubiegac sie o stypendium dla osób niepełnosprawnych.
W zakresie mobilności studenckiej studenci moga skorzystac z oferty programu ERASMUS+ a także wyjechać na praktyki do współpracujących instytucji, firm czy organizacji.
Uniwersytet Morski w Gdyni umożliwia studentom działalność naukową poprzez możliwość publikacji, system wsparcia finansowego w przypadku chęci udziału w konferencjach naukowych, a także możliwość prowadzenia badań naukowych.
W ramach Studium Wychowania Fizycznego i Sportu funkcjonuje 9 sekcji sportowych, które umożliwiają studentom aktywność sportową.
W UMG funkcjonuje Biuro Karier Studenckich, które zajmuje się gromadzeniem i udostępnianiem ofert pracy, praktyk i staży, a także prowadzeniem doradztwa zawodowego, warsztatów, szkoleń, konsultacji oraz przygotowaniem studentów do rozmów kwalifikacyjnych. Biuro współpracuje również z kołami naukowymi i organizacjami studenckimi w zakresie promocji aktywnego poszukiwania pracy.
Na uczelni została wprowadzona Polityka przeciwdziałania mobbingowi i dyskryminacji, która określa zasady postępowania i reagowania w przypadku zagrożenia lub naruszenia bezpieczeństwa, dyskryminacji i przemocy wśród członków społeczności akademickiej. W przypadkach pojawienia się konfliktów i naruszeń sprawy kierowane są do powołanych w Uniwersytecie Morskim rzeczników dyscyplinarnych oraz komisji dyscyplinarnych.
W ramach projektu "Kierunek Dostępność!" Uczelnia uruchomiła konsultacje psychologiczne dla studentów oraz pracowników Uczelni. Konsultacje dostepne sa w wyznaczonych terminach lub po uprzedniej rejestracji mailowej.