Uniwersytet Wrocławski

Uniwersytet Wrocławski

✅ Wsparcie studentów z niepełnosprawnością

Osoby z niepełnosprawnościami mogą skorzystać z różnych form wsparcia. Po pierwsze – z poradni psychologicznej świadczącej usługi indywidualne- go poradnictwa na rzecz różnych grup studentów, w tym studentów z nie- pełnosprawnościami. Po drugie – z wypożyczalni sprzętów lub urządzeń specjalistycznych, w ramach której mają dostęp do sprzętów, takich jak: drukarki brajlowskie, powiększalniki elektroniczne, urządzenia umożliwia- jące odczyt i zapis brajlowski, GPS dla osób niewidomych i niedowidzących, kalkulatory mówiące, lupy elektroniczne, urządzenia czytające głosem syn- tetycznym czy specjalistyczne oprogramowania. Kolejną formą jest także możliwość starania się o asystenta dydaktycznego, a także możliwość sta- rania się o wsparcie w zakresie transportu z miejsca zamieszkania do sie- dziby Uczelni – na terenie Wrocławia. Dodatkowo mogą korzystać także z adaptacji materiałów dydaktycznych do indywidualnych potrzeb wyni- kających z niepełnosprawności. Kolejną inicjatywą jest także możliwość udziału w kursie orientacji przestrzennej w zakresie tras na terenie Uczel- ni sprawiających trudność studentowi z niepełnosprawnością. Ostatnią już formą wsparcia jest możliwość korzystania przez studentów z niepeł- nosprawnością z zasobów Akademickiej Biblioteki Cyfrowej.

✅ Wsparcie studentów w zakresie mobilności

W Uczelni działa Biuro Współpracy Międzynarodowej, które pośredniczy w procesie nawiązywania kontaktów z zagranicznymi uczelniami i jednost- kami badawczymi oraz koordynuje wyjazdy w ramach programu ERASMUS+. Studenci mogą skorzystać z pomocy pracowników działu m.in. w kwestiach związanych z procedurami wyjazdowymi i organizacją wymian akademickich.

✅ Wsparcie studentów w działalności naukowej

W Uczelni działa Biuro Współpracy Międzynarodowej, które pośredniczy w procesie nawiązywania kontaktów z zagranicznymi uczelniami i jednost- kami badawczymi oraz koordynuje wyjazdy w ramach programu ERASMUS+. Studenci mogą skorzystać z pomocy pracowników działu m.in. w kwestiach związanych z procedurami wyjazdowymi i organizacją wymian akademickich.

✅ Wsparcie studentów w aktywności sportowej

Poza godzinami zajęć dydaktycznych studenci mogą skorzystać z obiektów, takich jak basen sportowy, basen do nauki pływania, boiska do gier zespoło- wych czy ścianka wspinaczkowa. Obiekty te wchodzą w skład infrastruktury Centrum Sportu i Rekreacji (CSiR). Studenci chętni do rozwijania umiejętno- ści sportowych w ramach Akademickiego Związku Sportowego UWr mogą zapisać się do jednej z 30 sekcji.

✅ Wsparcie studentów w zakresie przedsiębiorczości

Zadaniem Biura Karier jest wspieranie studentek i studentów Uniwersyte- tu Wrocławskiego w zakresie poszukiwania pracy i kontaktu z pracodawca- mi. Umiejętności z zakresu przedsiębiorczości mogą być doskonalone przez studentów w trakcie warsztatów i spotkań organizowanych przez jednostkę. Biuro Karier udostępnia bazę wiedzy składającą się z artykułów dotyczących rynku pracy i stanowiących formę informacyjnego wsparcia oferowanego osobom podejmującym kształcenie w Uczelni. Biuro Karier współtworzy też projekty, takie jak Program Mentoringowy i Program Liderski. Program Mentoringowy zakłada współpracę mentora – specjalisty o wysokich kompetencjach zawodowych i mentee – studenta w celu zapoznania studenta z możliwościa- mi rozwoju zawodowego w wybranej przez siebie ścieżce kariery i kształtowania umiejętności niezbędnych dla wykonywanego w przyszłości zawodu. Dodatko- wo za pośrednictwem strony internetowej można zapoznać się z wypowiedzia- mi osób, które do tej pory wzięły udział w programie. Natomiast Program Lider- ski przygotowany został dla osób, które pragną spróbować swoich sił w rolach przywódczych i ma na celu rozwój kompetencji zarządzania zespołem, przygo- towywania projektów, teambuildingu i wykorzystanie wymienionych umiejętności w praktyce.

✅ Działania w zakresie bezpieczeństwa i przeciwdziałania przemocy i dyskryminacji

1. Poradnia psychologiczna – świadczy usługi wsparcia w postaci indywidu- alnych konsultacji studenta z profesjonalistą (psychologiem). Student może skorzystać z trzech konsultacji w semestrze. Z usług poradni mogą skorzystać studenci z niepełnosprawnością, osoby doświadczające trudności w związku z adaptacją w środowisku Uczelni oraz wszyscy studenci, którzy z rozmaitych przyczyn doświadczają kryzysu psychicznego. 2. Pracownia Konsultacji i Poradnictwa Psychologicznego (PKiPP) – pracow- nia prowadzona przez studentów IV i V roku studiów na kierunku psychologia ze specjalnością psychologia kliniczna pod kierownictwem opiekuna nauko- wego. Pracownia ma charakter otwarty – z jej usług mogą korzystać młodzież i osoby dorosłe niezwiązane ze środowiskiem akademickim Uniwersytetu Wrocławskiego. W zakres usług świadczonych przez PKiPP wchodzą również warsztaty o charakterze psychoedukacyjnym. 3. Na stronie internetowej Uniwersytetu Wrocławskiego, w zakładce „Pomoc psychologiczna” znajdują się kompleksowe informacje zarówno o pomocy świadczonej przez jednostki Uczelni, jak również na temat ogólnodostępnej pomocy psychologicznej, takiej jak telefony zaufania oraz informacje na temat tego, czym jest kryzys psychiczny i jak wspierać bliskie osoby nim dotknięte.

❌ Wsparcie psychologiczne